serwis prowadzioi

13.07.2015

Audyt prawny nieruchomości

Ustanowienie służebności przesyłu na gruncie stanowiącym współwłasność

autor: Marta Wolańska

W praktyce często się zdarza, że urządzenia przesyłowe przebiegają lub będą przebiegać przez nieruchomości gruntowe, będące współwłasnością kilku podmiotów. Ustanowienie służebności przesyłu może się w tym wypadku okazać problematyczne.

Należy pamiętać, iż do służebności przesyłu odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy dotyczące służebności gruntowych, co oznacza, że służebnością można obciążyć jedynie całą nieruchomość i nie można ustanowić jej na udziale we współwłasności.

Powyższego nie zmienia również okoliczność, iż pomiędzy współwłaścicielami istnieje określony umowny podział nieruchomości do korzystania (tzw. umowa quad usum), tzn. przypadek, w którym współwłaściciele porozumieli się, iż każdy z nich będzie wyłącznie korzystał z określonej części nieruchomości.

Według dominującego poglądu, umowne ustanowienie służebności przesyłu stanowi czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną w rozumieniu art. 199 k.c. i do jej skutecznego ustanowienia konieczne jest złożenie oświadczenia woli przez wszystkich współwłaścicieli nieruchomości[1].

Do ustanowienia służebności przesyłu, pod rygorem nieważności, niezbędne jest złożenie oświadczenia właściciela/współwłaścicieli nieruchomości w formie aktu notarialnego. Zatem wszyscy współwłaściciele powinni udać się do notariusza w celu złożenia ww. oświadczenia o określonej uzgodnionej miedzy stronami treści. Powyższe dotyczy również wspólnot mieszkaniowych, tj. wszystkich właścicieli lokali wyodrębnionych posiadających udział w nieruchomości wspólnej.

W razie braku zgody wszystkich współwłaścicieli na ustanowienie służebności przesyłu w drodze umowy, a przy tym jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń przesyłowych, przedsiębiorcy pozostaje zwrócenie się do sądu o ustanowienie służebności przesyłu na podstawie art. 305(2) k.c. lub ewentualnie próba uregulowania prawa do korzystania z nieruchomości zajętej pod urządzenia przesyłowe na podstawie innego stosunku prawnego.


[1] zob. I CSK 714/10 i z dnia 17 lutego 2011 r., IV CSK 303/10

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Audyt prawny nieruchomości21.08.2019

Najszybsza droga do zniesienia współwłasności nieruchomości

Audyt prawny nieruchomości24.06.2018

Kilka uwag o opłacie retencyjnej

wszystkie wpisy
"

Jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji w nieruchomość, prowadzić skuteczne negocjacje, obniżać koszty, potrzebujesz rzetelnych informacji. Podejmuj decyzje na podstawie wnikliwych analiz stanu prawnego.

"

Dowiedz się więcej:

Nieruchomości