serwis prowadzioi

05.01.2018

Bezpieczeństwo Podatkowe

Podatkowa grupa kapitałowa od 2018 r.

autor: Katarzyna Lewandowska

Od początku 2018 r. łatwiej jest utworzyć podatkową grupę kapitałową, ale skutki naruszenia warunków jej funkcjonowania mogą być bardziej dotkliwe.
 
Podatkowa Grupa Kapitałowa to grupa podmiotów spełniających określone warunki, która może korzystać z preferencyjnego opodatkowania podatkiem dochodowym CIT. Podstawa opodatkowania dla takiej grupy jest bowiem ustalana na podstawie łącznej wysokości przychodów wszystkich podmiotów wchodzących w skład grupy oraz łącznej wysokości ich kosztów (z uwzględnieniem podziału na źródła przychodów obowiązującego od początku 2018 r.). Powyższe powoduje, że straty generowane przez jedne podmioty mogą być od razu kompensowane  przez zyski innych podmiotów.
 
Z dniem 1 stycznia 2018 r. nastąpiła zmiana zasad funkcjonowania takich grup kapitałowych.
 
Część tych zmian ma ułatwić tworzenie grup, gdyż:
 obniżono poziom przeciętnego kapitału zakładowego spółek tworzących grupę z 1 mln do 500 tys. zł;
 obniżono wysokość bezpośredniego udziału, jaki spółka dominująca musi posiadać w kapitale zakładowym spółek zależnych z 95% do 75%;
 obniżono również konieczny poziom dochodowości grupy z 3% do 2%;
 przesunięto termin zgłoszenia umowy o utworzeniu grupy do naczelnika urzędu skarbowego z najpóźniej 3 miesięcy do 45 dni przed rozpoczęciem roku podatkowego.
 
Dodatkowo doprecyzowano kwestie związane z obowiązkowym składaniem sprawozdań finansowych przez każdą ze spółek tworzących grupę oraz wskazano, że brak jest możliwości zarówno rozszerzania jak i pomniejszania podatkowej grupy kapitałowej. Przewidziano również, że spółką reprezentującą grupę będzie zawsze spółka dominująca, a nie spółka wyznaczona do reprezentacji.
 
Jednocześnie istotnym zmianom uległy skutki naruszenia warunków niezbędnych do utworzenia grupy. Otóż w sytuacji, gdy w okresie obowiązywania umowy wystąpią zmiany w stanie faktycznym lub w stanie prawnym skutkujące naruszeniem warunków, dzień poprzedzający wystąpienie tych zmian jest dniem, w którym następuje koniec roku podatkowego grupy. Natomiast sam dzień wystąpienia zmian jest jednocześnie pierwszym dniem roku podatkowego spółek tworzących grupę. Ponadto w takim przypadku spółki tworzące uprzednio grupę są zobowiązane do rozliczenia podatku dochodowego za poprzednie lata tak jakby grupa nie istniała. Wówczas kwoty zaliczek i podatku za poszczególne okresy rozliczeniowe wpłacone przez grupę zalicza się proporcjonalnie do dochodów poszczególnych spółek, na poczet ich należnych zaliczek i należnego podatku, a jeżeli należne zaliczki lub podatek od poszczególnych spółek będą wyższe powstała różnica będzie stanowiła zaległość podatkową, od której pobiera się odsetki za zwłokę. 
 
Ponadto z początkiem 2018 r. weszły w życie  przepisy, które pozwalają na publikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej indywidualnych danych wszystkich podatkowych grup kapitałowych (bez względu na wysokość osiągniętych przychodów). Dane te będą obejmowały m.in. informacje o wysokości osiągniętego przychodu, poniesionych kosztów uzyskania przychodów, osiągniętego dochodu albo poniesionej straty, podstawy opodatkowania, kwoty należnego podatku.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Bezpieczeństwo Podatkowe03.07.2023

Praca zdalna na nowych zasadach – aspekty podatkowe

Bezpieczeństwo Podatkowe24.11.2022

Czas na zmiany?! Wybór właściwej formy opodatkowania

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe