serwis prowadzioi

27.09.2018

Ceny transferowe

CIT-TP – profil funkcjonalny

autor: Katarzyna Lewandowska

Wraz z końcem września upływa termin na sporządzenie i przesłanie uproszczonego sprawozdania CIT-TP. Jednym z głównych problemów związanych z jego wypełnieniem jest ustalenie profilu funkcjonalnego podatnika.

 

Wynika to z faktu, że przepisy nie precyzują, co należy rozumieć przez poszczególne rodzaje profili funkcjonalnych podmiotów. W praktyce przyjmuje się, że:

 1)   w przypadku podmiotów usługowych

  1. usługodawca o rozbudowanych funkcjach i ryzyku ponosi pełne ryzyko rynkowe związane ze sprzedażą swoich usług na rynku oraz odpowiedzialność za ich wykonanie;
  2. usługodawca o ograniczonym ryzyku to podmiot, który funkcjonuje w ramach danej grupy kapitałowej jako centrum kompetencji. Ma swój wkład w tworzenie wartości w łańcuchu dostaw, ale nie ponosi ryzyka rynkowego związanego z dystrybucją swojego „produktu” na rynku;
  3. usługodawca świadczący usługi o niskiej wartości dodanej to podmiot, który świadczy na rzecz grupy podmiotów powiązanych łatwo dostępne usługi o charakterze rutynowym, wspomagające działalność główną usługobiorcy. Przykładem są centra usług wspólnych, które realizują usługi wyłącznie lub w przeważającej części na rzecz podmiotów powiązanych. Katalog przykładowych usług o niskiej wartości dodanej znajduje się w załączniku nr 1 do rozporządzenia MF z 10.09.2009 r., gdzie wymieniono m.in.:
  • usługi informatyczne, usługi związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, usługi marketingowe, usługi prawne, księgowość i usługi administracyjne, usługi techniczne, kontrola jakości, inne usługi (usługi związane ze strategią i rozwojem przedsiębiorstw, bezpieczeństwo korporacyjne, badania i rozwój, zarządzanie nieruchomościami i infrastrukturą, usługi logistyczne, zarządzanie zapasami, doradztwo w sprawach transportu i strategii dystrybucji, usługi składowania, zakup usług i pozyskiwanie surowców, zarządzanie obniżaniem kosztów, usługi w zakresie pakowania);

 

2)   w przypadku podmiotów produkcyjnych:

  1. producent prosty, nazywany również przetwórcą, jest najmniej złożonym podmiotem produkcyjnym. W przypadku tego rodzaju producenta to zleceniodawca pozostaje właścicielem prawnym towarów w całym procesie produkcyjnym. Przetwórca zobowiązuje się do wytworzenia produktu spełniającego określone normy jakościowe, w określonej ilości i terminie. Zleceniodawca natomiast odpowiedzialny jest za odbiór zamówionych produktów i ponosi pełne ryzyko rynkowe związane z ich zbyciem. Przetwórca ani nie posiada tytułu własności do wytworzonych produktów (lub tytuł własności jest bardzo ograniczony w czasie) ani nie jest również właścicielem surowców i materiałów niezbędnych do produkcji. Ten typ producenta nie ponosi ryzyka w zakresie nabywania surowców. Przetwórca realizuje zatem usługę produkcyjną na materiale powierzonym przez odbiorcę. Nie będąc właścicielem zapasów surowców i materiałów do produkcji, nie ponosi ryzyka związanego z ich utratą lub spadkiem wartości.
  2. producent o ograniczonym ryzyku, nazywany również producentem kontraktowym, jest podmiotem produkcyjnym o bardziej rozwiniętych funkcjach w porównaniu z przetwórcą. Producent o ograniczonym ryzyku, podobnie jak przetwórca, wykonuje produkcję na zamówienie odbiorcy. Odbiorca, w większości przypadków, zobowiązuje się do zakupu wszystkich zamówionych i wytworzonych na jego zlecenie produktów. W odróżnieniu od producenta prostego, producent kontraktowy dokonuje zakupu oraz magazynowania we własnym zakresie surowców, posiadając do nich tytuł własności. Posiada również ograniczony w czasie tytuł własności do wytworzonych produktów. Producent kontraktowy nie posiada natomiast praw do wartości niematerialnych związanych z produkcją, w tym używaną w procesie produkcyjnym technologią. Technologia produkcji, co do zasady, powinna zostać udostępniona producentowi kontraktowemu na podstawie umowy produkcyjnej, bez dodatkowych opłat. Producent kontraktowy działa bowiem na zlecenie innego podmiotu i na podstawie ściśle określonych przez niego planów i wytycznych.
  3. producent o rozbudowanych funkcjach i ryzykach – pozyskuje surowce i materiały do produkcji we własnym zakresie oraz odpowiada za cały proces produkcyjny. Jest także właścicielem bądź licencjobiorcą wykorzystywanych w procesie produkcji technologii, patentów czy know-how. Ten rodzaj producenta ponosi pełne ryzyko rynkowe, co oznacza, że nie ma gwarancji sprzedaży wyprodukowanych przez siebie dóbr. Oprócz zakupu oraz magazynowania surowców i półproduktów, utrzymuje zapasy produktów gotowych. Producent ten ponosi pełne ryzyko magazynowe, ryzyko kredytowe oraz gwarancyjne.

 

Dodatkowo MF wyjaśnia, że zaznaczając omawiane pola należy wskazać główny profil funkcjonalny podatnika (dotyczący jego przeważającej działalności). Tylko w wyjątkowych przypadkach (np. podatnika prowadzącego działalność przez samobilansujące się oddziały o różnych profilach funkcjonalnych) możliwe jest wskazanie więcej niż jednego profilu działalności.

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Ceny transferowe25.01.2024

Jak wypełnić TPR za 2022 r.?

Ceny transferowe28.11.2023

Formularz TPR – termin przedłużony do końca stycznia 2024 r.

wszystkie wpisy
"

Oferta skierowana jest do przedsiębiorców dokonujących transakcji z podmiotami powiązanymi niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności.

"

Dowiedz się więcej:

Dokumentacja cen transferowych