serwis prowadzioi

13.07.2022

Prawo pracy

Rozszerzony obowiązek informacyjny pracodawców

autor: Anna Przygocka

W związku z implementacją postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20 czerwca 2019 r. w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej do polskiego porządku prawnego, ulegnie zmianie m.in. art. 29 §3 Kodeksu pracy. Przepis ten zawiera obowiązek pracodawcy informowania pracowników o warunkach zatrudnienia pracownika.

Stąd jego zmiana powoduje konieczność weryfikacji dokumentów stosowanych dotychczas przez pracodawców. Tym pilniejsza jest potrzeba sprawdzenia tych dokumentów, gdyż zgodnie z projektem ustawy zmieniającej Kodeks pracy, zmiany mają wejść w życie 1 sierpnia 2022 r.

Zgodnie z projektowaną nową treścią art. 29 §3 Kodeksu pracy, pracodawca będzie informował pracownika nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o:

  1. obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy,
  2. obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy,
  3. przysługujących pracownikowi przerwach w pracy,
  4. przysługującym pracownikowi dobowym i tygodniowym odpoczynku,
  5. zasadach dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych i rekompensaty za nią,
  6. w przypadku pracy zmianowej – zasadach dotyczących przechodzenia ze zmiany na zmianę,
  7. w przypadku kilku miejsc wykonywania pracy – zasadach dotyczących przemieszczania się między miejscami wykonywania pracy,
  8. innych niż określone w umowie o pracę składnikach wynagrodzenia oraz świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych,
  9. wymiarze przysługującego pracownikowi płatnego urlopu, w szczególności urlopu wypoczynkowego lub, jeżeli nie jest możliwe jego określenie w dacie przekazywania pracownikowi informacji, o procedurach jego przyznawania i ustalania,
  10. obowiązującej procedurze rozwiązania stosunku pracy, w tym o wymogach formalnych, długości okresów wypowiedzenia oraz terminie odwołania się do sądu pracy lub, jeżeli nie jest możliwe określenie długości okresów wypowiedzenia w dacie przekazywania pracownikowi informacji, sposób ustalania takich okresów wypowiedzenia,
  11. prawie pracownika do szkoleń, jeżeli pracodawca je zapewnia, w szczególności o ogólnych zasadach polityki szkoleniowej pracodawcy,
  12. układzie zbiorowym pracy lub innym porozumieniu zbiorowym, którym pracownik jest objęty, a w przypadku zawarcia porozumienia zbiorowego poza zakładem pracy przez wspólne organy lub instytucje – nazwie takich organów lub instytucji,
  13. w przypadku, gdy pracodawca nie ustalił regulaminu pracy – terminie, miejscu, czasie i częstotliwości wypłacania wynagrodzenia za pracę, porze nocnej oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwianiu nieobecności w pracy.

Pracodawca będzie mógł wywiązać się z ww. obowiązku informacyjnego w odniesieniu do informacji zawartych w pkt 1-6 i 8-11 poprzez wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.  

Ponadto, w nie później niż w terminie 30 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, na pracodawcy będzie ciążył obowiązek poinformowania pracownika, o nazwie instytucji zabezpieczenia społecznego, do których będą wpływały składki na ubezpieczenia społeczne związane ze stosunkiem pracy oraz informacje na temat ochrony związanej z zabezpieczeniem społecznym, zapewnianej przez pracodawcę. Wskazany obowiązek nie będzie dotyczył sytuacji, gdy pracownik dokona wyboru instytucji zabezpieczenia społecznego.

W przypadku spełnienia obowiązku przekazania informacji o instytucji zabezpieczenia społecznego, pracodawca również będzie mógł wskazać pracownikowi odpowiednie przepisy prawa ubezpieczeń społecznych.

Niezależnie od przekazania pracownikowi ww. informacji nie później niż w terminie 7 dni lub 30 od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, pracodawca będzie także zobowiązany do poinformowania pracownika o każdej zmianie warunków zatrudnienia pracownika, a także o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy lub innym porozumieniem zbiorowym. Jednakże nie będzie to dotyczyło przypadku, w którym zmiana warunków zatrudnienia będzie wynikała ze zmiany przepisów prawa pracy oraz prawa ubezpieczeń społecznych,  jeżeli przepisy te zostały wskazane w informacji przekazanej pracownikowi.

Praktyczne znaczenie dla pracodawców może mieć projektowane rozwiązanie polegające na możliwości przekazania ww. informacji pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej. Skorzystanie z drugiego ze wskazanych sposobów będzie możliwe pod warunkiem, że przekazane informacje będą dostępne dla pracownika z możliwością ich wydrukowania oraz przechowywania, a pracodawca zachowa dowód ich przekazania lub otrzymania przez pracownika.

Pomimo krótkiego czasu dzielącego nas od daty 1 sierpnia 2022 r., tj. dnia, w którym mają wejść w życie projektowane zmiany Kodeksu pracy, wciąż nie zostały one przyjęte przez ustawodawcę i nie można wykluczyć, że ostateczne ich brzmienie będzie inne od obecnie projektowanych rozwiązań.

Anna Przygocka

Anna Przygocka

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Anna Przygocka

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Prawo pracy22.04.2024

Praca w ramach platform internetowych – nowa dyrektywa europejska (cz. II)

Prawo pracy15.04.2024

Praca w ramach platform internetowych – nowa dyrektywa europejska (cz. I)

wszystkie wpisy
"

Prawidłowe ułożenie relacji pracowniczych to podstawa stabilnego rozwoju przedsiębiorstwa. Jeśli jesteś pracodawcą musisz mieć pewność, że prawo pracy działa u Ciebie optymalnie.

"

Dowiedz się więcej:

Prawo pracy