serwis prowadzioi

17.12.2021

Zamówienia publiczne

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej

autor: Krzysztof Drapiński

W ostatnich latach, w orzecznictwie sądowym pojawiła się rozbieżność, czy dopuszczalnym jest naliczanie kar umownych bez określenia terminu końcowego ich naliczania lub kwoty maksymalnej. Wątpliwości te rozwiewa wyczekiwana przez autora uchwała Sądu Najwyższego z dnia 09 grudnia 2021 r., wydana w sprawie o sygn. akt III CZP 16/21.

Przedmiotowa rozbieżność wydaje się, iż powstała wskutek wydania przez Sąd Najwyższy wyroku z dnia 22 października 2015 r. w sprawie o sygn. akt IV CSK 687/14, w którym stwierdzono iż ,,W związku z podniesionym w apelacji powódki i wcześniej nie rozpoznanym zarzutem błędnej wykładni art. 483 § 1 KC wskazać trzeba, że nie określenie w umowie końcowego terminu naliczania kar umownych ani ich kwoty maksymalnej, prowadzi do obciążenia zobowiązanego tym świadczeniem w nieokreślonym czasie, a więc w istocie tworzy zobowiązanie wieczne, niekończące się. Takie ukształtowanie zobowiązania zapłaty kary umownej, nie spełnia należącego do jego istoty wynikającego z art. 483 § 1 KC wymagania określenia sumy pieniężnej podlegającej zapłacie w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania niepieniężnego. Wymóg ten jest spełniony, gdy strony z góry określają wysokość kary umownej, albo gdy w treści umowy wskazują podstawy do definitywnego określenia jej wysokości”.

To błędne, w ocenie autora, stanowisko, nie uzyskało w orzecznictwie szerszej akceptacji, natomiast zostało podzielone m.in. w następujących judykatach:

  1. wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi - XIII Wydział Gospodarczy Odwoławczy z dnia 31 stycznia 2017 r., w sprawie o sygn. akt XIII Ga 748/16 ,,Zasadnie Sąd Rejonowy zważył, że zastrzeżona w umowie kara umowna jako 0,15 % wynagrodzenia umownego na każdy dzień zwłoki nie spełniła wymogu „określonej” sumy pieniężnej. Wskazać bowiem należy, iż z treści art. 483 § 1 KC dopuszczającego zastrzeżenie kary umownej w „określonej sumie” wynika nakaz wyrażenia jej kwotowo w chwili zastrzegania. Nie rodzi to jednak obowiązku podania konkretnej sumy pieniężnej stanowiącej karę umowną. Wbrew wywodom apelującego podobne stanowisko jak przyjęte przez Sąd Rejonowy za cytowanym przezeń wyrokiem z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt IV CSK 687/14 wynika również z powołanych przez skarżącego innych orzeczeń Sądu Najwyższego”,
  2. wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu - II Wydział Cywilny Odwoławczy z dnia 29 czerwca 2021 r., w sprawie o sygn. akt II Ca 1295/20 Uzupełniając argumentację sądu I instancji w tym przedmiocie, sąd okręgowy wskazuje na wyrok Sądu Najwyższego z 22 października 2015 r., IV CSK 687/14, zgodnie z którym (….) Sąd okręgowy zauważa, że § 14 umowy wskazuje jednoznacznie, że kara umowna w kwocie 3.000 zł będzie naliczana za „każdy dzień…” (ust. 1) lub za „każde z naruszeń…” (ust. 3), ale umowa nie określa granicy maksymalnego naliczenia tej kary (por. wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu z 4 maja 2018 r., XVIII C 1474/17). Zatem również i z tych przyczyn postanowienia dotyczące kary umownej wskazane w § 14 ust. 1 i 3 umowy, należało uznać za nieskuteczne”,
  3. Wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 16 października 2020 r., w sprawie o sygn. akt KIO 2296/20 Rozpoznając przedmiotowym zarzut w ocenie Izby zasadnym jest odwołanie się do orzecznictwa sądowego, w którym prezentowany jest pogląd, iż bezterminowe lub nielimitowane kwotowo zastrzeżenie kary umownej nie stanowi „określenia sumy pieniężnej” w rozumieniu art. 483 KC i obarczone jest sankcją bezwzględnej nieważności (art. 58 KC). Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 22 października 2015 r., sygn. akt: IV CSK 687/14: „Nieokreślenie w umowie końcowego terminu naliczania kar umownych ani ich kwoty maksymalnej prowadzi do obciążenia zobowiązanego tym świadczeniem w nieokreślonym czasie, a więc w istocie tworzy zobowiązanie wieczne, niekończące się. Takie ukształtowanie zobowiązania zapłaty kary umownej nie spełnia należącego do jego istoty wynikającego z art. 483 § 1 KC wymagania określenia sumy pieniężnej podlegającej zapłacie w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem zobowiązania niepieniężnego. Wymóg ten jest spełniony, gdy strony z góry określają wysokość kary umownej albo gdy w treści umowy wskazują podstawy do definitywnego określenia jej wysokości”. Skład orzekający przywołane stanowisko Sądu Najwyższego podziela i przyjmuje je za własne”.

Zważywszy, iż przedmiotowa kwestia budziła rozbieżności w orzecznictwie (choć nie aż tak znaczne), za zasadne uznano przedstawienie Sądowi Najwyższemu zagadnienia prawnego o następującej treści:

Czy ważne i dopuszczalne jest zastrzeżenie na podstawie art. 483 § 1 k.c. kary umownej w postaci określonego procentu wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki bez określenia końcowego terminu naliczenia kary umownej ani jej kwoty maksymalnej?”.

Na postawione pytanie, w dniu 09 grudnia 2021 r., Sąd Najwyższy udzielił następującej odpowiedzi:

Dopuszczalne jest zastrzeżenie kary umownej za zwłokę w wykonaniu zobowiązania w postaci określonego procentu ustalonego wynagrodzenia umownego za każdy dzień zwłoki, nawet jeżeli nie określono końcowego terminu naliczania kary umownej ani jej kwoty maksymalnej”.

W ocenie autora, rozstrzygnięcie Sądu Najwyższego podzielić należy w całej rozciągłości. Przepis art. 483 § 1 Kodeksu cywilnego, którego rozumienie stało się przyczyną wyżej opisanych wątpliwości, stanowi iż: Można zastrzec w umowie, że naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpi przez zapłatę określonej sumy (kara umowna)”. Określając karę za zwłokę poprzez wskazanie, iż należna jest ona w procencie wynagrodzenia za każdy dzień zwłoki, określamy jej sumę, gdyż:

  1. wynagrodzenie jest znane w momencie zawierania umowy, zatem dłużnik (podmiot, który będzie ewentualnie musiał ów karę zapłacić), może z łatwością ustalić, jaką kwotę za każdy dzień zwłoki będzie musiał zapłacić,
  2. przesądzenie jaki okres czasu (ile dni) trwała zwłoka również może, a nawet musi zostać ustalone przez Sąd, przy na ogół rozbieżnym stanowisku stron – opierając się bowiem na dowodach, Sąd musi ustalić czy wystąpiła zwłoka oraz określić okres jej trwania.

Z przyczyn opisanych w pkt 1-2, w ocenie autora, niewłaściwe i błędne jest wyżej cytowane stanowisko Sądu Najwyższego w sprawie IV CSK 687/14, jakoby nieokreślenie maksymalnej wysokości kar umownych lub końcowego terminu naliczania kar umownych, prowadziło do powstania nieokreślonego w czasie, a więc w istocie tworzącego zobowiązanie wieczne, niekończące się”. Tak długo bowiem jak trwa zwłoka, tak długo będą naliczane kary umowne, jednak gdy zobowiązanie zostanie wykonane - przestaną one być naliczane.

W tym miejscu, z uwagi na zainteresowania autora materią Prawa zamówień publicznych, wskazać należy, że obowiązujący od 01 stycznia 2021 r. przepis art. 436 pkt 3 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, stanowi iż Umowa zawiera postanowienia określające w szczególności: 3) łączną maksymalną wysokość kar umownych, których mogą dochodzić strony”.

Omówiona wyżej problematyka będzie zatem miała potencjalne zastosowanie do kar naliczanych na podstawie umów zawartych na podstawie dawnej ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych, gdyż z pewnością wielu wykonawców obciążonych karami umownymi, będzie się powoływać na, nieaktualny wskutek omawianej uchwały, wyrok Sądu Najwyższego, wydany w sprawie IV CSK 687/14.

We wszelkich nowych umowach w sprawie zamówienia publicznego, przedstawiony problem nie powinien natomiast występować, chyba że Zamawiający zapomniał określić łączną maksymalną wysokość kar umownych, których mogą dochodzić strony - ale to już temat na osobny artykuł, w którym musiałyby zostać omówione liczne problemy, a jednoznaczne stanowisko najpewniej okaże się niemożliwe do przedstawienia.

Krzysztof Drapiński

Krzysztof Drapiński

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Krzysztof Drapiński

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Zamówienia publiczne03.04.2024

Czy można wytłumaczyć się z rażąco niskiej ceny zyskiem niematerialnym lub minimalizowaniem straty?

Zamówienia publiczne23.02.2022

Brak obowiązku określenia końcowego terminu naliczania kar umownych oraz ich kwoty maksymalnej – uzasadnienie uchwały III CZP 16/21

wszystkie wpisy
"

Nasze wsparcie prawne dedykujemy każdemu podmiotowi zaangażowanemu w ubieganie się i realizację zamówień publicznych - od lidera konsorcjum do podwykonawcy.

"

Dowiedz się więcej:

Zamówienia publiczne