serwis prowadzioi

03.01.2018

Aktualności

Cienka kapitalizacja od 2018 r.

autor: Katarzyna Lewandowska

Od 1 stycznia 2018 r. po raz kolejny zmieniły się przepisy dotyczące tzw. cienkiej kapitalizacji (ograniczające możliwość zaliczania odsetek do kosztów podatkowych). Tym razem nowe przepisy nie dotyczą wyłącznie finansowania pomiędzy podmiotami powiązanymi lecz całokształtu finansowania dłużnego, w tym pożyczek i kredytów udzielanych przez banki.

Nowy mechanizm ograniczania możliwości odliczania odsetek wynika z wdrożenia do polskiego systemu prawnego postanowień tzw. Dyrektywy ATAD.

Do tej pory stosowany był mechanizm cienkiej kapitalizacji, gdzie wartość odsetek podlegających odliczeniu ustalana była na podstawie stosunku wysokości kapitału własnego do zadłużenia wobec kwalifikowanych (powiązanych) podmiotów. Ograniczeniom z tytułu cienkiej kapitalizacji podlegały tylko odsetki związane z finansowaniem wewnątrzgrupowym, natomiast odsetki wypłacane na rzecz podmiotów zewnętrznych nie były objęte zakresem tej regulacji. Istniała również metoda alternatywna, która ograniczała możliwość odliczania odsetek także w przypadku pożyczek udzielonych przez podmioty niepowiązane.

Nowe przepisy mają być obligatoryjnie stosowane do odsetek od wszystkich pożyczek udzielonych podatnikowi. Wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów podlegają bowiem koszty finansowania dłużnego, w części w jakiej nadwyżka kosztów finansowania dłużnego przewyższa 30% kwoty odpowiadającej nadwyżce sumy przychodów ze wszystkich źródeł przychodów pomniejszonej o przychody o charakterze odsetkowym nad sumą kosztów uzyskania przychodów pomniejszonych o wartość zaliczonych do kosztów odpisów amortyzacyjnych oraz kosztów finansowania dłużnego nieuwzględnionych w wartości początkowej środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Nadwyżka kosztów finansowania dłużnego została zdefiniowana jako kwota, o jaką poniesione przez podatnika koszty finansowania dłużnego, podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w roku podatkowym, przewyższają uzyskane przez podatnika w tym roku podatkowym podlegające opodatkowaniu przychody o charakterze odsetkowym.

Co ważne, powyższego mechanizmu nie stosuje się do nadwyżki kosztów finansowania dłużnego w części nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3 000 000 PLN.

Ponadto koszty finansowania dłużnego wyłączone w roku podatkowym z kosztów uzyskania przychodów podlegają zaliczeniu do takich kosztów w następnych pięciu latach podatkowych, zgodnie z zasadami mechanizmu ograniczającego możliwość odliczenia odsetek oraz w ramach obowiązujących w danym roku limitów wynikających z tych przepisów.

Istotne znaczenie ogrywają również przepisy przejściowe, które przewidują, że w przypadku pożyczek przekazanych do końca 2017 r., zastosowanie znajdą przepisy ograniczające możliwość odliczania odsetek w dotychczasowym brzmieniu, nie dłużej jednak niż do końca 2018 r. Po tym terminie wypłaty wszystkich odsetek, niezależnie od daty ich przekazania podatnikowi, będą podlegać nowym przepisom. 

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy