serwis prowadzioi

13.01.2017

Aktualności

Nadciąga fala umorzeń postępowań w sprawie nałożenia kary za wycinkę

autor: Karolina Wierzba

Toczy się przeciwko Tobie postępowanie w przedmiocie nałożenia kary za wycinkę? Sprawdź, czy nie ma podstaw do jego umorzenia.

Dobre wieści dla wszystkich wobec, których toczy się postępowanie w związku z nałożeniem kary za usunięcie drzew i krzewów. W związku z nowelizacją Ustawy o ochronie przyrody, która weszła w życie 1 stycznia 2017 r. zdecydowana większość postępowań prowadzonych wobec osób fizycznych (ale nie tylko) powinna zostać umorzona.

Zgodnie z brzmieniem przepisów przejściowych ustawy nowelizacyjnej, do postępowań związanych z nałożeniem kary za usunięcie drzew i krzewów wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem 1 stycznia 2017 r., stosuje się przepisy nowe, chyba że kara pieniężna wymierzona na podstawie przepisów dotychczasowym byłaby względniejsza.

Oznacza to, że do wszystkich obecnie toczących się postępowań, prowadzonych wobec osób fizycznych w związku z usunięciem drzew i krzewów na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej zastosować należy przepisy nowe. Usuwanie drzew i krzewów z nieruchomości należących do osób fizycznych na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie wymaga bowiem na gruncie nowych przepisów zezwolenia, a tym samym ich usunięcie nie może tym być przedmiotem postępowania dotyczącego nałożenia kary administracyjnej. Ze względu na brak podstawy prawnej do nałożenia kary, postępowania te powinny być umorzone ze względu na swoją bezprzedmiotowość.

Podstawą umorzenia będzie art. 105 kodeksu postępowania administracyjnego, do którego zastosowania organy administracji publicznej są zobowiązane z urzędu.

Umorzenie postępowania może objąć przedsiębiorców

Również przedsiębiorcy mogą liczyć na rozpoczęcie roku 2017 umorzeniem postępowania w przedmiocie nałożenia kary za wycinkę. W ich przypadku jednak sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Konieczne jest bowiem ustalenie, czy usunięcie drzew i krzewów objętych postępowaniem, na gruncie aktualnych przepisów wymagałyby uzyskania zezwolenia. Tylko w odniesieniu do takich drzew może bowiem po 1 stycznia 2017 r. toczyć się postępowanie w przedmiocie nałożenia kary administracyjnej za wycinkę.

Ze względu na fakt, iż nowe przepisy przewidują szerokie wyłączenia od obowiązku uzyskiwania zezwoleń szansa na to, że postępowanie zostanie umorzone (choćby w części) jest znaczna.

Postępowania dotyczące nałożenia kary administracyjnej toczyć się obecnie mogą jedynie w odniesieniu do drzew, których wycinka na gruncie aktualnych przepisów wymaga zezwolenia.

Tym samym w całości powinny zostać umorzone między innymi postępowania dotyczące nałożenia kary za wycinkę drzew lub krzewów usuwanych np. w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego.

Postępowania związane z nałożeniem kary administracyjnej nie mogą dotyczyć także drzew, których obwód pnia na wysokości 130 cm nie przekraczał: 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

Jeśli drzewa, za których wycięcie miała zostać nałożona kara nie przekraczają podanych powyżej wymiarów postępowania powinno zostać z urzędu umorzone. W przypadku, gdy tylko część drzew objętych postępowaniem mieści się we wskazanych powyżej limitach możliwe jest umorzenie postępowania w części ich dotyczącej. Co istotne powyższe wymiary zostało znacząco zwiększone w stosunku do poprzedniej wersji przepisów.

W odniesieniu do krzewów obecnie możliwa jest wycinka bez zezwolenia krzewów rosnących w skupiskach o powierzchni 25 m2 – niezależnie od ich wieku. Tym samym, jeśli postępowanie dotyczy wycinki krzewu lub krzewów o mniejszych wymiarach powinno ono zostać umorzone.

We wszystkich wskazanych powyżej przypadkach organy administracji publicznej powinny umorzyć postępowanie z urzędu, jednak jeśli tego nie uczynią warto im przypomnieć o konsekwencjach nowelizacji przepisów dla toczących się już postępowań. 

Karolina Wierzba

Karolina Wierzba

konsultant

Masz pytanie?

Karolina Wierzba

konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy