serwis prowadzioi

17.01.2017

Aktualności

Płatności gotówkowe wśród przedsiębiorców

autor: Katarzyna Jasińska , Dominik Goślicki

W stosunkach między sobą przedsiębiorcy mogą korzystać z rozliczeń „gotówkowych” tylko w przypadku transakcji o wartości nieprzekraczającej 15 000 zł. Po przekroczeniu tego progu, gdy zapłata nie nastąpi za pośrednictwem rachunku bankowego, poniesiony wydatek nie będzie mógł stanowić kosztu uzyskania przychodów.

Od 1 stycznia 2017 r. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadzono zmiany, na podstawie których dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności przekracza 15 000 zł. Transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dokonanie transakcji.

Ważne jest przy tym, że zgodnie z nowelizacją ustawy o PIT oraz ustawy o CIT obowiązującymi również od 1 stycznia 2017 r. podatnicy nie będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji została dokonana „bez pośrednictwa rachunku płatniczego”.

Według założeń Ministerstwa przyjęte rozwiązania mają zwiększyć pewność i przejrzystość obrotu gospodarczego. Ponadto mają zapobiegać nierealizowaniu przez przedsiębiorców w należyty sposób obowiązków podatkowych, w tym również poprzez niewykazywanie rzeczywiście osiąganych dochodów z prowadzonej działalności dla celów ich opodatkowania.

Omawiane regulacje wywołują liczne wątpliwości w sytuacji rozliczeń bezgotówkowych niezwiązanych jednak z „pośrednictwem rachunku płatniczego”, np. w razie potrącania wzajemnych wierzytelności. Dotychczasowe stanowisko organów podatkowych pozwala jednak twierdzić, iż wprowadzone ograniczenia dotyczą wyłącznie płatności tzn. zapłaty gotówką lub przelewem, a nie wszystkich form regulowania zobowiązań. Interpretacje podatkowe potwierdzają, że zarówno w przypadku kompensat, a także transakcji barterowych, czy też systemu kompensowania wzajemnych należności i zobowiązań w ramach tzw. nettingu podatnicy mogą zaliczyć wydatki do kosztów uzyskania przychodów, mimo że zapłata nie następuje za pośrednictwem rachunku bankowego.

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy