serwis prowadzioi

08.09.2016

Aktualności

Stawka VAT przy sprzedaży posiłków przez punkty gastronomiczne

autor: Katarzyna Jasińska

Minister Finansów wydał interpretację ogólną, w której wyjaśnił, jaką stawkę VAT powinny stosować lokale gastronomiczne, sprzedając posiłki przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Na wstępie wskazać należy, że do tej pory organy podatkowe wydawały indywidualne interpretacje, w których potwierdzały, że sprzedaż posiłków do natychmiastowej konsumpcji może być opodatkowana 5-procentową stawką VAT (zob. np. interpretacja DIS w Poznaniu z 26.03.2015 r. sygn. ILPP2/4512-1-154/15-2/MN). Ważne było, aby sprzedaż kanapki, frytek itp. nie była uznana za usługę gastronomiczną lecz za dostawę towarów. Przemawiać miały za tym takie czynniki jak: brak obsługi kelnerskiej czy stolików i krzeseł przed lokalem. Powoływano się przy tym na orzecznictwo TSUE. 

Jednakże Minister Finansów zmienił zdanie i dnia 24 czerwca 2016 r. wydał interpretację ogólną o nr PT1.050.3.2016.156. Wyjaśnił, że dla ustalenia właściwej stawki nie jest istotne, czy mamy do czynienia z dostawą towarów, czy świadczeniem usług. Istotne znaczenie odgrywa bowiem klasyfikacja statystyczna i odpowiednie sklasyfikowanie danego towaru lub usługi.

I tak klasa PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania – która może korzystać ze stawki 5% - odnosi się do gotowych posiłków oraz dań i obejmuje produkcję gotowych (tj. przygotowanych, przyprawionych i ugotowanych) posiłków i dań, składających się co najmniej z dwóch różnych składników (z wyłączeniem przypraw itp.), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań ze zmodyfikowaną atmosferą, które zwykle są pakowane i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż.

Natomiast dział PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem – która jest opodatkowana stawką 8% - obejmuje działalność usługową związaną z zapewnieniem pełnego wyżywienia przeznaczonego do bezpośredniej konsumpcji z lub bez miejsc do siedzenia. Nie jest tu istotny rodzaj obiektu serwującego posiłki, ale fakt, że są one przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

Na tej podstawie Minister uznał, że dla określenia prawidłowej stawki podatku, jaka ma zastosowanie przy sprzedaży posiłków i dań przez placówki gastronomiczne, należy dokonać prawidłowego zaklasyfikowania tej czynności wg PKWiU. Dla uznania, czy dana czynność będzie zaliczona do klasy PKWiU 10.85 Gotowe posiłki i dania, czy do PKWiU 56 Usługi związane z wyżywieniem istotne jest, czy oferowane produkty są w pełni przyrządzone i serwowane jako posiłek gotowy do bezpośredniego spożycia – np. są zamrożone lub pakowane próżniowo i etykietowane z przeznaczeniem na sprzedaż, czy też są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji.

W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, że posiłki sprzedawane przez różnego rodzaju placówki gastronomiczne, które są przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji, nie mogą korzystać z 5 % stawki VAT.

Co ciekawe, Minister Finansów podkreślił również, że zaliczanie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta lub usługodawcy, gdyż to on posiada wszystkie niezbędne informacje dotyczące m.in. rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi. Jeżeli więc w wydanych wcześniej interpretacjach podatkowych podatnik dokonał nieprawidłowej klasyfikacji statystycznej, nie uzyska ochrony prawnej z takiej interpretacji, gdyż przedstawiony w niej stan faktyczny/zdarzenie przyszłe będą odbiegały od stanu rzeczywistego.

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy