serwis prowadzioi

03.04.2020

Aktualności

Tarcza antykryzysowa – nowe terminy podatkowe

autor: Katarzyna Lewandowska , Dominik Goślicki

W ramach nowelizacji ustaw związanych z tzw. tarczą antykryzysową ustawodawca zdecydował się na udzielenie wsparcia dla przedsiębiorców w postaci różnego rodzaju ulg, zwolnień oraz przedłużenia terminów na dokonanie niektórych czynności. Poniżej szczegółowo omawiamy zmiany związane z zachowaniem terminów podatkowych.

CIT

Mimo, że zasadniczo termin na złożenie zeznania CIT-8 za 2019 r. upływał 31 marca 2020 r. ustawodawca w ostatniej chwili uchwalił rozporządzenie przedłużające ten termin (zob. Dziennik Ustaw poz. 542). Spółki, którym nie udało się dotychczas sporządzić i złożyć zeznania rocznego mogą wypełnić te obowiązki do 31 maja 2020 r. Do tego czasu należy złożyć zeznanie oraz zapłacić podatek dochodowy. Przedłużenie terminów wynika oczywiście z trwającego stanu epidemii, jednak działa automatycznie: nie jest konieczne składanie żadnych wniosków, ani wykazywanie, że niewykonanie omawianych obowiązków było spowodowane zagrożeniem koronawirusem.

Natomiast podatnicy osiągający wyłącznie przychody wolne od opodatkowania lub przychody z działalności pożytku publicznego w wysokości co najmniej 80% łącznych przychodów czas na złożenie zeznania i zapłatę podatku będą miały do 31 lipca 2020 r.

Zaliczki od wynagrodzeń

Pracodawcom zatrudniającym pracowników został przedłużony czas na zapłatę zaliczek od wynagrodzeń wypłacanych w marcu i w kwietniu. Mogą je zapłacić do 1 czerwca. Co ważne dotyczy to zarówno pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, ale również osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Przepisy nie są w tym wypadku dostatecznie precyzyjne. Wynika z nich co prawda, że omawiana ulga może być stosowana z mocy ustawy, jednak pod warunkiem poniesienia przez płatnika „negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19”. Warunek ten nie został w żaden sposób sprecyzowany, ani nie określono żadnych szczególnych zasad jego weryfikacji. Wydaje się zatem, że wystarczy wystąpienie jakichkolwiek negatywnych konsekwencji z powodu COVID-19, bez względu na ich skalę i nasilenie, o ile jednak będą miały one charakter ekonomiczny. O skorzystaniu z przesunięcia terminu decyduje podatnik, licząc się z tym że w toku ewentualnych czynności sprawdzających, czy kontrolnych organ będzie mógł zweryfikować czy płatnik odczuł ekonomiczne skutki COVID-19.

Podatek od przychodu z budynków

Dodatkowo, podatek od przychodów z budynków za miesiące marzec-maj będzie mógł być zapłacony do dnia 20 lipca 2020 r. Konieczne jest jednak spełnienie określonych warunków, tzn.:

-        podatnik poniósł w danym miesiącu negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19 oraz

-        uzyskał w danym miesiącu przychody niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego miesiąca poprzedniego roku podatkowego (w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r.  – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów).

Dokumentacje podatkowe

Podatnicy, którzy w 2019 r. mieli tzw. skrócony rok podatkowy (tj. nieobejmujący pełnych 12 miesięcy) będą mogli złożyć informację o cenach transferowych na nowym formularzu TPR do końca września 2020 r. Uzasadnia się to faktem, że u takich podatników pierwotny termin (9 miesięcy po zakończeniu roku obrotowego) może przypadać w najbliższym czasie i może wiązać się z utrudnieniami związanymi z ograniczeniem dostępności zasobów kadrowych. Poza tym Ministerstwo w dalszym ciągu pracuje nad opublikowaniem interaktywnej wersji formularza. Dla pozostałych podatników – w chwili obecnej – aktualny pozostaje 9 miesięczny termin po zakończeniu roku obrotowego.  

Katarzyna Lewandowska

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Dominik Goślicki

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Masz pytanie?

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy, starszy konsultant

Dominik Goślicki

radca prawny, starszy konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy