serwis prowadzioi

21.04.2020

Aktualności

Termin „ważności” decyzji środowiskowej – zawieszenie biegu i zasady przedłużania

autor: Marta Lorych

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach co do zasady „ważna” jest 6 lat od dnia, w którym stała się ostateczna. Art. 72 ust. 4 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku[1] dopuszcza jednak możliwość przedłużenia tego okresu do 10 lat. W artykule znajdziecie Państwo kilka wskazówek jakie warunki należy spełnić, aby owe „obowiązywanie” decyzji wydłużyć. 

Okres „ważności” czy „obowiązywania” decyzji środowiskowej oznacza, że inwestor może w tym czasie ubiegać się o wydanie jednej z decyzji wymienionych w art. 72 ust. 1 uooś np. pozwolenia na budowę (lub dokonać zgłoszenia). Aktualnie możliwość dłuższego posługiwania się decyzją środowiskowej uzależniona jest wyłącznie od tego, czy od czasu jej wydania uwarunkowania środowiskowe nie uległy istotnej zmianie -czy decyzja zachowuje swoją aktualność pod względem merytorycznym. Stanowisko w tej sprawie, w formie zaskarżalnego postanowienia zajmuje organ, który wydał decyzję środowiskową.

Wymogi formalne wniosku

Wniosek w powyższej sprawie należy złożyć nie wcześniej niż po upływie 5 lat od dnia, w którym decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna. Powinien być on wniesiony z odpowiednim wyprzedzeniem, który umożliwi organowi administracji wydanie postanowienia przed upływem podstawowego terminu „obowiązywania” decyzji[2]. Zgodnie bowiem z literalnym brzmieniem komentowanego przepisu, złożenie wniosku o wydanie jednej z decyzji wymienionych w art. 72 ust. 1 uooś (lub dokonanie zgłoszenia) może nastąpić w terminie 10 lat od dnia uostatecznia się decyzji  środowiskowej „o ile strona, która złożyła wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, lub podmiot, na który została przeniesiona ta decyzja, otrzymali, przed upływem terminu (wskazanego w art. 72 ust. 3 ustawy ocenowej, tj. 6 lat) stanowisko, że aktualne są warunki realizacji przedsięwzięcia określone w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach”. Wniosek musi zawierać informacje na temat stanu środowiska i możliwości realizacji warunków wynikających z wydanej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach -będą one stanowić materiał do dokonania oceny czy zachodzą podstawy do przedłużenia „obowiązywania” decyzji środowiskowej do 10 lat. W doktrynie podnosi się, że informacje te powinny być adekwatne do zakresu ewentualnych zmian stanu środowiska lub braku tych zmian i oczywiście aktualne na chwilę ich składania[3].

Nowelizacja

Aktualne zasady przedłużania „ważności” decyzji środowiskowej wprowadziła ustawa z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1712) obowiązująca od 24 września 2019 roku. Nowelizacja usunęła dotychczas funkcjonujący wymóg „etapowości”, pozostawiając tylko omówioną już przesłankę. W poprzednim stanie prawnym, aby mogło dojść do przedłużenia terminu „obowiązywania” decyzji środowiskowej -realizacja objętego nią przedsięwzięcia musiała przebiegać etapowo.

Zawieszenie

Końcowo dodać należy, że w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego/stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID-19 bieg przewidzianego powyżej terminu nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na ten okres. Zasady w tym przedmiocie wprowadziła ustawa z dnia 31 marca 2020 r.  o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 568).

 



[1] ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiinformacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 283 z późn. zm. (dale też: uooś);

[2] Gruszecki Krzysztof, Komentarz do ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, wyd. III, Opublikowano: LEX/el. 2020, komentarz do art.72;

[3] T. Filipowicz, A. Plucińska-Filipowicz. M. Wierzbowski (red.), Ustawa o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Komentarz. Warszawa 2020, komentarz do art. 72.

Marta Lorych

Marta Lorych

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Marta Lorych

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Aktualności29.09.2023

Obchodzenie zakazu handlu w niedzielę – najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego

Aktualności31.07.2023

Implementacja Dyrektywy SUP – co dalej?

wszystkie wpisy