serwis prowadzioi

23.01.2015

Odpowiedzialność zarządu

Zabezpieczenie przez ubezpieczenie

autor: Dawid Dziendziela

D&O

Jako jedno z narzędzi ograniczenia ryzyka ponoszenia majątkowej odpowiedzialności przez członka zarządu spółki handlowej powszechnie wskazuje się zawarcie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej D&O (directors and officers). Co oczywiste istotą pozyskania polisy tego rodzaju jest zapewnienie ochrony majątku osobistego menadżerów zarządzających spółką jak również majątku samej spółki w przypadku roszczeń kierowanych pod jej adresem przez podmioty trzecie, które doznały uszczerbku wskutek bezprawnych i zawinionych działań piastunów spółki korzystającej z ochrony ubezpieczeniowej. Co ciekawe, zakres podmiotowy tego rodzaju ubezpieczenia jest znacząco szerszy i obejmuje także inne podmioty niepowiązane kapitałowo ani personalnie z ubezpieczoną spółką.
Poniżej przedstawiony zostanie przykładowy katalog osób objętych z reguły zakresem ubezpieczenia D&O, przy czym podstawę jego ustalenia stanowią ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) proponowane aktualnie przez trzy wiodące zakłady ubezpieczeń funkcjonujące na polskim rynku ubezpieczeniowym.

Osoby ubezpieczone

W rezultacie uproszczonej kompilacji definicji „ubezpieczonych”, które obowiązują w przywołanych ogólnych warunkach ubezpieczenia, można przytoczyć następujący przykładowy katalog osób, które mogą zostać objęte ochroną ubezpieczeniową na podstawie polisy D&O:

-        członkowie zarządu, rady nadzorczej, komisji rewizyjnej, rady konsultacyjnej, rady dyrektorów, dyrektorzy zarządzający i wszyscy członkowie innych porównywalnych organów wykonawczych, doradczych lub nadzorczych określonych w umowie spółki lub statucie,

-        osobiście odpowiedzialni wspólnicy, osoby powołane do prowadzenia spraw spółki oraz członkowie organów nadzorczych i doradczych osobowych spółek prawa handlowego, chyba że roszczenie to dotyczy odpowiedzialności tych osób za zobowiązania spółki lub naruszenia przez wspólników obowiązku lojalności,

-        pełnomocnicy o ogólnym zakresie umocowania, w tym prokurenci (przy czym niekiedy dla objęcia prokurenta ochroną ubezpieczeniową wymagane jest przez ubezpieczyciela uprzednie ujawnienie prokury w KRS – mimo, że wpis taki ma jedynie charakter deklaratoryjny, a w świetle prawa prokura udzielona jest już od chwili jej udzielenia a nie ujawnienia w KRS),

-        likwidatorzy, z wyłączeniem tych, których powołano dla spółki ulegającej likwidacji w ramach postępowania upadłościowego,

-        pracownicy spółki (przy czym objęcie ich ubezpieczeniem uzależnione jest często od zakresu przypisanych im obowiązków i funkcji pełnionej w strukturze organizacyjnej spółki).

Co ciekawe, w praktyce zastosowanie znajduje rozwiązanie polegające na objęciu ubezpieczeniem także współmałżonków, konkubentów (partnerów), spadkobierców, wykonawców testamentu czy reprezentantów prawnych (w przypadku ubezwłasnowolnienia) członków organów spółki. Z pewnością takie poszerzenie ochrony nie będzie stanowiło decydującego argumentu przemawiającego za zawarciem umowy z ubezpieczycielem, ale może stanowić dodatkowy argument skłaniający do skorzystania z polisy D&O.

Weryfikacja treści OWU

W związku z powyższym, rozważając skorzystanie z możliwości ubezpieczenia D&O, warto mieć na uwadze fakt, że w przypadku ewentualnych roszczeń kierowanych pod adresem spółki bądź któregokolwiek z członków jej organu wykonawczego lub nadzorczego, ochroną objęte będą także inne osoby. Może to stanowić dodatkową przesłankę nabycia tego rodzaju polisy. Niemniej przed podpisaniem umowy z zakładem ubezpieczeń każdorazowo konieczne jest zweryfikowanie treści umowy ubezpieczenia oraz ogólnych warunków ubezpieczenia, albowiem - w zależności od danego zakładu ubezpieczeń – zakres podmiotowy ubezpieczenia uzyskanego w zamian za przeważnie wysoką składkę ubezpieczenia może być różny od przedstawionego powyżej a skuteczność takiego stosunkowo drogiego „parasola” bezpieczeństwa może okazać się mniejsza od oczekiwanej. 

Dawid Dziendziela

Dawid Dziendziela

radca prawny, konsultant

Masz pytanie?

Dawid Dziendziela

radca prawny, konsultant

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Odpowiedzialność zarządu13.05.2022

Bezskuteczność niezgłoszonych w terminie zmian umowy spółki

Odpowiedzialność zarządu30.07.2019

Były członek zarządu a odpowiedzialność za zobowiązania podatkowe spółki

wszystkie wpisy
"

Jesteśmy zespołem wykwalifikowanych prawników posiadających wieloletnie doświadczenie w praktycznym i efektywnym stosowaniu prawa.

"

Dowiedz się więcej:

Sprawy korporacyjne