serwis prowadzioi

09.12.2016

Obniżenie opłaty za użytkowanie wieczyste

autor: Marta Klimek

Użytkownik wieczysty uprawniony jest do wystąpienia z żądaniem obniżenia opłaty za użytkowanie wieczyste (patrz: art. 81 ust. 1 u.g.n.) - żądanie takie jest uzasadnione, w przypadku gdy wartość nieruchomości zmalała, a właściwy w sprawie organ nie podjął aktualizacji.

Zmiana wartości gruntu

Przesłanką do dokonania czynności będącej przedmiotem niniejszego artykułu jest zmiana wartości gruntu. Ciężar wykazania, że nastąpiło obniżenie wartości nieruchomości spoczywa na użytkowniku wieczystym, który co do zasady powinien w tym zakresie przedłożyć operat szacunkowy. W orzecznictwie podkreśla się, że może w tym zakresie powołać się również na operat wykonany przez właściciela nieruchomości.[1]

Sposób wniesienia żądania

Mając na uwadze zbliżający się koniec roku – koniecznym jest wskazanie, że doręczenie żądania w sprawie obniżenia opłaty z tytułu użytkowania wieczystego powinno nastąpić na piśmie do dnia 31 grudnia roku, który poprzedza aktualizację opłaty rocznej. Jeżeli natomiast organ odmówi dokonania aktualizacji użytkownik wieczysty może (w terminie 30 dni od dnia otrzymania owej odmowy) skierować sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a jeśli te działania nie przeniosą oczekiwanego przez użytkownika efektu – także do sądu powszechnego.

Natomiast, w sytuacji gdy żądanie obniżenia opłaty nie zostanie rozpoznane przez właściciela nieruchomości  w terminie 30 dni od dnia doręczenia, istnieje możliwość skierowania sprawy do SKO (w terminie 90 dni od dnia doręczenia żądania).[2]

Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego – podlega  aktualizacji nie częściej niż raz na 3 lata (z zastrzeżeniem art. 77 ust. 2 i 2a u.g.n.)[3].

Od kiedy nowa opłata?

Nowa kwota opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego obowiązuje od 1 stycznia następującego po roku, w którym zażądano jej aktualizacji. Nie ma natomiast takiej możliwości, aby ustalona na żądanie użytkownika wieczystego (w sytuacji przewidzianej w art. 81 u.g.n.) nowa stawka obowiązywała od daty wcześniejszej niż dzień 1 stycznia roku następnego po roku, w którym użytkownik zażądał zmiany stawki[4].


[1] za: E. Klat-Górska, komentarz do art. 81 [w:] Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz, Lex 2015; por. SKO we Wrocławiu w orzeczeniu z dnia 24 stycznia 2013 r., sygn. SKO 4114/470/12, Legalis.

[2] J. Jaworski, A. Prusaczyk, A. Tułodziecki, komentarz do art. 81 [w:] Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz. Wyd. 4, Warszawa 2015.

[3] E. Klat-Górska, komentarz do art. 81 [w:] Ustawa o gospodarce nieruchomościami. Komentarz, Lex 2015.

[4] Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 15 lutego 2008 r., sygn. I CSK 418/07, Legalis. 

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

27.12.2016

Aktualizacja opłaty a sytuacja współużytkowników wieczystych

07.12.2016

Konsekwencje błędnego oznaczenia strony w postępowaniu aktualizacyjnym

wszystkie wpisy