serwis prowadzioi

28.09.2017

Proces inwestycyjny

Ustalenie warunków zabudowy przez organ odwoławczy

autor: Marta Klimek

Od 1 czerwca bieżącego roku „sprzeciw” zastąpił tradycyjną skargę do sądu administracyjnego na decyzję podjętą w trybie art. 138 § 2 kodeksu postępowania administracyjnego[1]. Wprowadzona nowelizacją kpa instytucja, nabiera szczególnego znaczenia dla możliwości ustalenia warunków zabudowy przez organ odwoławczy.

Organy odwoławcze wielokrotnie błędnie uznawały, że w przypadku warunków zabudowy a limine wyłączona jest możliwość ich ustalenia na etapie postępowania odwoławczego. Tymczasem nie można kategorycznie wykluczyć sytuacji, kiedy ustalenie warunków zabudowy będzie miało miejsce w decyzji organu II instancji.

Podkreślić należy, że załatwienie sprawy o wydanie warunków zabudowy jest obowiązkiem organu pierwszej instancji, a w przypadku wniesienia odwołania - organu odwoławczego. Tym samym, kompetencja organu II instancji obejmuje rozpoznanie sprawy, a nie tylko ocenę postępowania i wydanej przez organ I instancji decyzji.

Oczywiście - w każdej sprawie ocena przesłanek zastosowania przez organ orzeczenia reformatoryjnego na podstawie art. 138 § 1 pkt 2 kpa, wymaga dużej rozwagi i uwzględnienia wszelkich aspektów zasady dwuinstancyjności postępowania administracyjnego[2]. Jednakże, na co należy zwrócić uwagę i co podkreśla się w judykaturze – sam fakt, że organ I instancji odmówił wydania warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, nie oznacza, że organ odwoławczy nie może wydać decyzji reformatoryjnej i ustalić przedmiotowych warunków zabudowy. Możliwym jest bowiem dokonanie przez niego odmiennej oceny wyników analizy urbanistycznej, pozwalającej na ich ustalenie. Z charakteru unormowania dotyczącego decyzji o warunkach zabudowy wynika jedynie, że wydanie takiej decyzji musi być poprzedzone powołaniem urbanisty, który sporządzić ma projekt decyzji ustalającej warunki zabudowy, natomiast „Nie istnieje (…) przepis prawa, z którego miałaby wynikać "super" norma prawna zakazująca takiego procederu organowi odwoławczemu”[3].

Zwrócić należy również uwagę, że organ odwoławczy, wydając rozstrzygnięcie w sprawie musi uwzględniać kontekst i tło rozpoznawanej przez siebie sprawy. Jeżeli zatem, organ I instancji nie reaguje na kolejne uchylanie swoich orzeczeń i wydaje ponownie decyzję w sposób istotnie naruszającą przepisy prawa,  organ odwoławczy ponownie merytorycznie rozpatrujący sprawę, zobowiązany jest usunąć naruszenia przepisów prawa materialnego, których dopuszcza się organ I instancji i wydać decyzję reformatoryjną – czyli ustalającą warunki zabudowy[4].

Mimo że prezentowane wyżej poglądy prezentowane były jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji kodeksu postępowania administracyjnego, wielokrotnie ignorowane były przez organy odwoławcze. Instytucja sprzeciwu umożliwi inwestorowi - w przypadku opieszałości organów administracji - zdecydowanie szybsze i skuteczniejsze ubieganie się o warunki zabudowy i zagospodarowania terenu. Pamiętać należy bowiem, że sąd administracyjny rozpoznaje sprzeciw w terminie 30 dni od dnia jego wpływu.


[1] ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 23 z późn. zm.).

[2] wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 listopada 2011 r. sygn. akt OSK 1299/11, z dnia 23 stycznia 2014 r. sygn. akt II OSK 1986/12 oraz z dnia 9 czerwca 2014 r. sygn. akt II OSK 55/13, publ. CBOSA.

[3] wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 lipca 2016 r. sygn. akt II OSK 2198/15 oraz z dnia 19 lipca 2016 r. sygn. akt II OSK 2198/15, publ. CBOSA; wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 649/17, publ. CBOSA.

[4] wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 8 sierpnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Po 649/17, publ. CBOSA.

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Proces inwestycyjny28.09.2023

Jak kwalifikować przedsięwzięcia? Interpretacja zapisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć cz. I

Proces inwestycyjny29.06.2022

W jaki sposób zarejestrować Spółkę z o.o.? Tradycyjnie, u Rejenta, czy może elektronicznie?

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane