serwis prowadzioi

16.12.2016

Proces inwestycyjny

Zmiany w zakresie budowy i przebudowy zjazdów z dróg publicznych

autor: Mateusz Karciarz

Z dniem 1 stycznia 2017 r. wejść w życie mają przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców, które zmieniają m.in. przepisy dotyczące budowy i przebudowy zjazdu z drogi publicznej na nieruchomości przyległe.

W powyższym zakresie ustawodawca przewiduje zmiany zarówno w przepisach ustawy – Prawo budowlane (zmiany w tej ustawie zostały omówione w artykule „Od stycznia zmiany w prawie budowlanym”), jak również w ustawie o drogach publicznych.

Obecnie na mocy zmian wprowadzonych ustawą z dnia 20 lutego 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw, od dnia 28 czerwca 2015 r. budowa zjazdów z dróg wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach wymaga wyłącznie zgłoszenia właściwemu organowi.

Przyjęte przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców z jednej strony dostosowują przepisy ustawy o drogach publicznych do obowiązującego od dnia 28 czerwca 2015 r. stanu prawnego, a z drugiej strony korespondują z kolejnymi zmianami Prawa budowlanego w tym zakresie (od 1 stycznia 2017 r. zgłoszenia wymagać ma budowa zjazdów z dróg krajowych i wojewódzkich oraz zatok parkingowych na tych drogach, natomiast budowa zjazdów z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych na tych drogach nie będzie wymagać nawet zgłoszenia). W tym też zakresie ulec mają zmianie przepisy art. 29 ust. 3 i art. 29a ust. 1 pkt 2 ustawy o drogach publicznych.

Jednocześnie ustawodawca dodaje – do wspomnianego powyżej art. 29 ustawy o drogach publicznych – ust. 6, który ma jednoznacznie przesądzić (z uwagi na pojawiające się obecnie rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych), że do uzyskania rozstrzygnięcia w przedmiocie lokalizacji zjazdu nie jest wymagana decyzja o warunkach zabudowy, wydawana na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W przepisach przejściowych ponadto wskazano, że do postępowań w sprawie wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się ww. art. 29 ust. 6 ustawy o drogach publicznych.

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców została uchwalona przez Sejm dnia 2 grudnia 2016 r. Następnie Senat dnia 13 grudnia 2016 r. wprowadził do niej 14 poprawek, które oczekują obecnie na rozpatrzenie przez Sejm, co ma nastąpić na posiedzeniu dnia 16 grudnia 2016 r. Kolejnym krokiem będzie przekazanie ustawy Prezydentowi RP do podpisu oraz ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw. Jak już zostało wskazane na wstępie niniejszego artykułu, nowe przepisy mają wejść w życie dnia 1 stycznia 2017 r.

Mateusz Karciarz

Mateusz Karciarz

prawnik, starszy asystent

Masz pytanie?

Mateusz Karciarz

prawnik, starszy asystent

Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

Proces inwestycyjny28.09.2023

Jak kwalifikować przedsięwzięcia? Interpretacja zapisów rozporządzenia w sprawie przedsięwzięć cz. I

Proces inwestycyjny29.06.2022

W jaki sposób zarejestrować Spółkę z o.o.? Tradycyjnie, u Rejenta, czy może elektronicznie?

wszystkie wpisy
"

Wspieramy branżę budowlaną na wszystkich etapach procesu inwestycyjnego, pomagamy budować sprawnie i bezpiecznie.

"

Dowiedz się więcej:

Inwestycje budowlane