serwis prowadzioi

07.03.2014

SSE

Korzystniejsze warunki zwolnienia strefowego do końca czerwca 2014 r.

autor: Katarzyna Jasińska

Specjalne Strefy Ekonomiczne wciąż cieszą się dużą popularnością, zwłaszcza, że okres ich funkcjonowania został wydłużony do 2026 r. Datą o istotnym znaczeniu dla przedsiębiorców planujących zainwestować w SSE będzie 1 lipca 2014 r. – z tym dniem wejdzie w życie nowe rozporządzenie w sprawie mapy pomocy regionalnej na lata 2014-2020.

Akt, o którym mowa, określa tzw. wskaźniki intensywności pomocy regionalnej. W przypadku przedsiębiorców strefowych wskaźniki te pozwalają określić maksymalną wysokość pomocy publicznej udzielanej w formie zwolnienia podatkowego.

Nowe wskaźniki będą istotnie mniej korzystne od dotychczasowych. W województwach lubuskim, małopolskim, łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim, dotychczasowa 50-procentowa intensywność pomocy regionalnej, zostanie obniżona do zaledwie 35% (w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw w dalszym ciągu maksymalne wskaźniki intensywności będą podwyższane odpowiednio o 20% i 10%). Oznacza to, że duży przedsiębiorca inwestujący – przykładowo – 20 mln zł (wydatki kwalifikowane do objęcia pomocą), w oparciu o dotychczasowe zasady, może liczyć na korzyść podatkową nawet o 3 mln zł większą.

W województwach wielkopolskim, dolnośląskim i śląskim wskaźniki procentowe przyjmowane do obliczania zwolnienia podatkowego ulegną zmniejszeniu o 15 punktów procentowych z 40% do 25%. Natomiast mniejszy spadek będzie dotyczył województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego – tam intensywność pomocy zmniejszy się z 40% do 35%. Jedynie przedsiębiorcy inwestujący na terenach tzw. „ściany wschodniej”, czyli w województwie lubelskim, podlaskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim w dalszym ciągu będą mogli liczyć na wskaźnik 50%.

Należy podkreślić, że momentem decydującym o tym, jakie przepisy znajdą zastosowanie (nowe czy dotychczasowe), jest moment przyznania pomocy. W przypadku SSE dniem udzielenia pomocy jest dzień uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności w SSE.

Warto zatem, aby przedsiębiorcy planujący zainwestować w SSE podjęli działania zmierzające do uzyskania zezwolenia na działalność w strefie możliwie niezwłocznie. Możliwe jest jeszcze uzyskanie zezwolenia do końca czerwca 2014 r., pamiętać jednak należy, że ubieganie się o zezwolenie wymaga czynności przygotowawczych, a sama procedura udzielenia zezwolenia (przyznawanego w drodze decyzji administracyjnej) trwa (terminy niektórych czynności determinowane są przepisami).

Zainteresowani nie powinni zwlekać z podjęciem działań także z tego powodu, że z dniem 1 lipca 2014 r. zaczną również obowiązywać nowe wytyczne Komisji Europejskiej, które dotyczą nie tylko nowej klasyfikacji regionów i zmiany maksymalnych pułapów intensywności pomocy publicznej. Wprowadzają także modyfikacje w warunkach udzielania pomocy publicznej. Nowe warunki dotyczyć będą w szczególności dużych przedsiębiorców (dla przykładu: konieczność wykazywania przez nich tzw. efektu zachęty odbywać się będzie na nowych, bardziej restrykcyjnych zasadach).

Masz pytanie?
Starsze wpisy

Newsletter Lexpress

Zapisz się do naszego branżowego
newslettera i bądź na bieżąco!

Pozostałe wpisy

SSE12.11.2019

Korzystna dla przedsiębiorców interpretacja ogólna

SSE18.03.2019

Obniżanie stawek amortyzacyjnych w Strefie

wszystkie wpisy
"

Podatki ciągle się zmieniają.
Dlatego trzymamy rękę na pulsie i dbamy, by nasi Klienci byli o krok przed fiskusem.

"

Dowiedz się więcej:

Bezpieczeństwo podatkowe